CGS102T500U5C CGS102T500U5C
CGS102T500U5C
Part Number
CGS102T500U5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 500V SCREW
Data sheet
CGS102T500U5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1000 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.9 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)101mOhm @ 120Hz