CGS102T450V3L CGS102T450V3L
CGS102T450V3L
Part Number
CGS102T450V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW
Data sheet
CGS102T450V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1000 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 120Hz