CGR962T075W4C CGR962T075W4C
CGR962T075W4C
Part Number
CGR962T075W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 9600UF 75V SCREW
Data sheet
CGR962T075W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance9600 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency23.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency26.68 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9.4mOhm @ 120Hz