CGR802T075W3L CGR802T075W3L
CGR802T075W3L
Part Number
CGR802T075W3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8000UF 75V SCREW
Data sheet
CGR802T075W3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance8000 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.86 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8.5mOhm @ 120Hz