CGR762U050V3C CGR762U050V3C
CGR762U050V3C
Part Number
CGR762U050V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 7600UF 50V SCREW
Data sheet
CGR762U050V3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance7600 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.755 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)16.5mOhm @ 120Hz