CGR742U040R5C CGR742U040R5C
CGR742U040R5C
Part Number
CGR742U040R5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 7400UF 40V SCREW
Data sheet
CGR742U040R5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance7400 µF
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.145 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz