CGR513U016W3C CGR513U016W3C
CGR513U016W3C
Part Number
CGR513U016W3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW
Data sheet
CGR513U016W3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance51000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency22 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency25.3 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8.5mOhm @ 120Hz