CGR492U030U2C CGR492U030U2C
CGR492U030U2C
Part Number
CGR492U030U2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4900UF 30V SCREW
Data sheet
CGR492U030U2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance4900 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.845 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm @ 120Hz