CGR472T075V3L CGR472T075V3L
CGR472T075V3L
Part Number
CGR472T075V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 75V SCREW
Data sheet
CGR472T075V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4700 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.48 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz