CGR452T100W4L CGR452T100W4L
CGR452T100W4L
Part Number
CGR452T100W4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4500UF 100V SCREW
Data sheet
CGR452T100W4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4500 µF
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency24.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.403 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9.4mOhm @ 120Hz