CGR412T075U4C CGR412T075U4C
CGR412T075U4C
Part Number
CGR412T075U4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4100UF 75V SCREW
Data sheet
CGR412T075U4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4100 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.535 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm @ 120Hz