CGR392U040R3C CGR392U040R3C
CGR392U040R3C
Part Number
CGR392U040R3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 40V SCREW
Data sheet
CGR392U040R3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance3900 µF
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.03 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 120Hz