CGR352T200X4C CGR352T200X4C
CGR352T200X4C
Part Number
CGR352T200X4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3500UF 200V SCREW
Data sheet
CGR352T200X4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3500 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.915 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)24mOhm @ 120Hz