CGR343U7R5U3C CGR343U7R5U3C
CGR343U7R5U3C
Part Number
CGR343U7R5U3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 34000UF 7.5V SCREW
Data sheet
CGR343U7R5U3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance34000 µF
    Voltage - Rated7.5 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.56 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)12.8mOhm @ 120Hz