CGR313U040X4L CGR313U040X4L
CGR313U040X4L
Part Number
CGR313U040X4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 31000UF 40V SCREW
Data sheet
CGR313U040X4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance31000 µF
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency30 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency34.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 120Hz