CGR312T075V2L CGR312T075V2L
CGR312T075V2L
Part Number
CGR312T075V2L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3100UF 75V SCREW
Data sheet
CGR312T075V2L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3100 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.65 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)35mOhm @ 120Hz