CGR303U030W4C CGR303U030W4C
CGR303U030W4C
Part Number
CGR303U030W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 30000UF 30V SCREW
Data sheet
CGR303U030W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance30000 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency29.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency33.465 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm @ 120Hz