CGR273U030V5L CGR273U030V5L
CGR273U030V5L
Part Number
CGR273U030V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 30V SCREW
Data sheet
CGR273U030V5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance27000 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency30 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency34.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 120Hz