CGR272T100V4L CGR272T100V4L
CGR272T100V4L
Part Number
CGR272T100V4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 100V SCREW
Data sheet
CGR272T100V4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2700 µF
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency22.748 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 120Hz