CGR213U050W4L CGR213U050W4L
CGR213U050W4L
Part Number
CGR213U050W4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 21000UF 50V SCREW
Data sheet
CGR213U050W4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance21000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency26.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency30.82 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7.7mOhm @ 120Hz