CGR182T075R3L CGR182T075R3L
CGR182T075R3L
Part Number
CGR182T075R3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 75V SCREW
Data sheet
CGR182T075R3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1800 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.43 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)32.9mOhm @ 120Hz