CGR163U016U2L CGR163U016U2L
CGR163U016U2L
Part Number
CGR163U016U2L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 16000UF 16V SCREW
Data sheet
CGR163U016U2L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGR
    Specifications
    SeriesCGR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance16000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.34 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)17.3mOhm @ 120Hz