CGR153U030V3L CGR153U030V3L
CGR153U030V3L
Part Number
CGR153U030V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 15000UF 30V SCREW
Data sheet
CGR153U030V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance15000 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency22.655 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz