CGR152T075U2C CGR152T075U2C
CGR152T075U2C
Part Number
CGR152T075U2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 75V SCREW
Data sheet
CGR152T075U2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1500 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C