CGR133U040V4L CGR133U040V4L
CGR133U040V4L
Part Number
CGR133U040V4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW
Data sheet
CGR133U040V4L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGR
    Specifications
    SeriesCGR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance13000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency25 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency28.75 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7mOhm @ 120Hz