CGR123U030V3C CGR123U030V3C
CGR123U030V3C
Part Number
CGR123U030V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 30V SCREW
Data sheet
CGR123U030V3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance12000 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.47 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz