CGR113T075X3L CGR113T075X3L
CGR113T075X3L
Part Number
CGR113T075X3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 11000UF 75V SCREW
Data sheet
CGR113T075X3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance11000 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency23.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency27.37 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10.2mOhm @ 120Hz