CGR104U012W5C CGR104U012W5C
CGR104U012W5C
Part Number
CGR104U012W5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 12V SCREW
Data sheet
CGR104U012W5C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGR
    Specifications
    SeriesCGR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated12 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency30 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency34.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)4.3mOhm @ 120Hz