CGO882M028L CGO882M028L
CGO882M028L
Part Number
CGO882M028L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8800UF 20% 28V SCREW
Data sheet
CGO882M028L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8800 µF
    Voltage - Rated28 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.316 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.9 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 120Hz