CGO632M035L CGO632M035L
CGO632M035L
Part Number
CGO632M035L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6300UF 20% 35V SCREW
Data sheet
CGO632M035L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6300 µF
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.232 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.8 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)19mOhm @ 120Hz