CGO392M055L CGO392M055L
CGO392M055L
Part Number
CGO392M055L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 55V SCREW
Data sheet
CGO392M055L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3900 µF
    Voltage - Rated55 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.56 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)23mOhm @ 120Hz