CGO343M020L CGO343M020L
CGO343M020L
Part Number
CGO343M020L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 34000UF 20% 20V SCREW
Data sheet
CGO343M020L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance34000 µF
    Voltage - Rated20 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.464 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency19.6 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7mOhm @ 120Hz