CGO333M7R5L CGO333M7R5L
CGO333M7R5L
Part Number
CGO333M7R5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 7.5V SCREW
Data sheet
CGO333M7R5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33000 µF
    Voltage - Rated7.5 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.928 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.2 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz