CGO273M020L CGO273M020L
CGO273M020L
Part Number
CGO273M020L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 20V SCREW
Data sheet
CGO273M020L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGO
    Specifications
    SeriesCGO
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance27000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated20 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.616 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.4 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8mOhm @ 120Hz