CGO223M020L CGO223M020L
CGO223M020L
Part Number
CGO223M020L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 20V SCREW
Data sheet
CGO223M020L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22000 µF
    Voltage - Rated20 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.936 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.4 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz