CGO203M020L CGO203M020L
CGO203M020L
Part Number
CGO203M020L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 20000UF 20% 20V SCREW
Data sheet
CGO203M020L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance20000 µF
    Voltage - Rated20 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.844 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.1 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz