CGO103M055L CGO103M055L
CGO103M055L
Part Number
CGO103M055L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 55V SCREW
Data sheet
CGO103M055L.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Voltage - Rated55 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.448 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.2 A @ 20 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 120Hz