CGH901T500V3L CGH901T500V3L
CGH901T500V3L
Part Number
CGH901T500V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 900UF 500V SCREW
Data sheet
CGH901T500V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance900 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)272mOhm @ 120Hz