CGH711T500V3C CGH711T500V3C
CGH711T500V3C
Part Number
CGH711T500V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 710UF 500V SCREW
Data sheet
CGH711T500V3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance710 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)345mOhm @ 120Hz