CGH621T450V2L CGH621T450V2L
CGH621T450V2L
Part Number
CGH621T450V2L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 620UF 450V SCREW
Data sheet
CGH621T450V2L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance620 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.567 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)159.6mOhm @ 120Hz