CGH532T250V5L CGH532T250V5L
CGH532T250V5L
Part Number
CGH532T250V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5300UF 250V SCREW
Data sheet
CGH532T250V5L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGH
    Specifications
    SeriesCGH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance5300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.53 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)20.6mOhm @ 120Hz