CGH521T500V2L CGH521T500V2L
CGH521T500V2L
Part Number
CGH521T500V2L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 520UF 500V SCREW
Data sheet
CGH521T500V2L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance520 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.091 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)470mOhm @ 120Hz