CGH502T250W3L CGH502T250W3L
CGH502T250W3L
Part Number
CGH502T250W3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5000UF 250V SCREW
Data sheet
CGH502T250W3L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGH
    Specifications
    SeriesCGH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance5000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.316 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)26.9mOhm @ 120Hz