CGH412T250V4L CGH412T250V4L
CGH412T250V4L
Part Number
CGH412T250V4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4100UF 250V SCREW
Data sheet
CGH412T250V4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4100 µF
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.193 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)25.7mOhm @ 120Hz