CGH351T500V2C CGH351T500V2C
CGH351T500V2C
Part Number
CGH351T500V2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 350UF 500V SCREW
Data sheet
CGH351T500V2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance350 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)692mOhm @ 120Hz