CGH292T250V3L CGH292T250V3L
CGH292T250V3L
Part Number
CGH292T250V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW
Data sheet
CGH292T250V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2900 µF
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.011 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)53.1mOhm @ 120Hz