CGH242T350V4L CGH242T350V4L
CGH242T350V4L
Part Number
CGH242T350V4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2400UF 350V SCREW
Data sheet
CGH242T350V4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2400 µF
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.38 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)58.8mOhm @ 120Hz