CGH112T500V4C CGH112T500V4C
CGH112T500V4C
Part Number
CGH112T500V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1100UF 500V SCREW
Data sheet
CGH112T500V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1100 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)225mOhm @ 120Hz