CG562U150X3L CG562U150X3L
CG562U150X3L
Part Number
CG562U150X3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 150V SCREW
Data sheet
CG562U150X3L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CG
    Specifications
    SeriesCG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.57 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm @ 120Hz