CG492U075V4C CG492U075V4C
CG492U075V4C
Part Number
CG492U075V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4900UF 75V SCREW
Data sheet
CG492U075V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance4900 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.995 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz